تاکسی چیست؟

تاکسی چیست

 

ما در این مطلب از تاکسی روز در مورد تاکسی  و انواع آن حرف می زنیم. این مطلب را با یک سوال کوتاه شروع می کنیم. تاکسی چیست؟ جواب این سوال راحت هست و همه ما از دوران کودکی می دانیم که تاکسی چیست و چه کاری انجام می دهد. تاکسی همان ماشین های مخصوصی هستند، که شهروندان را با هزینه مشخص از مبدا به مقصد می برند. این ساده ترین و کامل ترین تعریف از تاکسی هست، اما خب تعریف تاکسی چیزی فراتر از این جمله می باشد. تاکسی ها با رنگ های مختلف، نام های مختلف و ماشین های مختلف در سطح شهر و خیابان های ایران در حال تردد و مسافربری هستند.

پاسخِ کامل به تاکسی چیست؟

تاکسی یکی  از کلمات فرانسوی متداول در  زبان فارسی هست، که اختصار این کلمه (تاکسی_ اتو)  می باشد و در زبان انگلیسی (taxi) گفته می شود.  تاکسی ها در سطح تمام شهر های جهان تردد می کنند و معمولا دارای ویژگی ها و شرایط کاری یکسانی در کل جهان  هستند. اگر بخواهیم یک جواب درست و کامل به تاکسی چیست؟ بدهیم. باید بگوییم، تاکسی یک وسیله حمل و نقل عمومی هست و  برای ترابری مسافران از آن استفاده می شود. تاکسی دربستی معمولا  مجوزی برای حمل و نقل مسافران دارند و دارای یک رنگ متمایز مثل زرد، سبز و نارنجی هستند. تاکسی ها معمولا از وسیله های نقلیه کرایه ای محسوب می شوند و بیشتر برای سفر های کوتاه و درون شهری استفاده می شوند.

انواع تاکسی

در ادامه سوال تاکسی چیست؟ به انواع تاکسی می پردازیم. همان طور که می دانید تاکسی ها دارای نوع های زیادی هستند، که کاربرد و هدف مشترکی دارند، ولی برخی از شرایط شان با هم فرق می کند.

تاکسی عمومی

تاکسی ها معمولا در همه شهر های ایران، با رنگ زرد شناسایی می شوند. آن ها معمولا دارای مسیر مشخص هستند، و فقط در همان مسیر مجاز به مسافرکشی می باشند. تاکسی ها گاهی باید فقط در روز های مشخصی از هفته، فعالیت داشته باشند. هرچند که تاکسی ها در ایران، یک نوع وسیله نقلیه کرایه ای محسوب می شوند، اما خب، حداکثر 4 نفر باهم، نیز می توانند به صورت هم زمان از تاکسی استفاده کنند.

همچنین برای رزرو دربستی بهشت زهرا به تاکسی روز مراجعه کنید

تاکسی های خصوصی

تاکسی های خصوصی، یا همان آژانس یا تاکسی تلفنی خودمان، مربوط به یک منطقه یا محله خاص هست. این نوع از تاکسی ها معمولا، دارای یک دفتر هستند، که همه راننده ها زیر نظر مدیریت دفتر، استخدام و فعالیت می کنند. تاکسی های خصوصی نیز، مانند سایر تاکسی ها به صورت کرایه ای و با در خواست تلفنی، از مدیریت آژانس در اختیار مشتریان قرار می گیرند. این نوع از تاکسی ها معمولا، در تمام شهر های ایران فعالیت می کنند و یکی از قابل اعتماد ترین انواع تاکسی به حساب می آیند. برخی از آژانس ها شماره عضویت در اختیار، مشتریان ثابت خود قرار می دهند.

تاکسی های بی سیم

این نوع تاکسی ها ابتدا در تهران و سپس در کلان شهر های مثل مشهد، اصفهان، قزوین و غیره فعالیت می کرده اند. تاکسی های بی سیم نیز، مانند سایر تاکسی ها کرایه ای محسوب می شوند و مانند تاکسی های خصوصی نیاز به هماهنگی دارند. برای هماهنگی باید با شماره خاصی که در بیشتر شهر ها 132 هست، تماس گرفته و پس از اعلام موقعیت، تاکسی در اختیار فرد قرار می گیرد.

تاکسی های ویژه: این نوع از تاکسی های  فقط برای یک مسیر خاص تهیه شده اند، تاکسی های ترمینال ها، فرودگاه ها و غیره تاکسی های ویژه هستند.

تاکسی های اینترنتی

پیشرفت تکنولوژی باعث تغییراتی در همه چیز، از جمله تاکسی رانی شده است. این پیشرفت در هدف اصلی تاکسی یا در پاسخ، تاکسی چیست؟ تغییری ایجاد نکرده است، ولی نحوه هماهنگی و نحوه پرداخت کرایه شامل تغییرات زیادی بوده است. رانندگان این نوع تاکسی ها زیر نظر مرکز اصلی استخدام و فعالت می کنند. مرکز اصلی تاکسی های اینترنتی، یک برنامه موبایلی مشخص را در اختیار راننده و شهروندان می گذارند، که از طریق آن برنامه موبایلی، راننده و مسافر با کرایه مشخص شده، زیر نظر مرکز اصلی باهم هاهنگ می شوند.

چرا تاکسی ها زرد هستند؟

پس از پاسخ به سوال، تاکسی چیست؟ و گفتن  انواع تاکسی ها،  به چرایی رنگ زرد تاکسی های می پردازیم. تحقیقات دانشگاه شیکاگو نشان می دهد، که رنگ زرد، آسان ترین رنگ برای دیدن و تشیخص دادن هست. دلیل اصلی  انتخاب این رنگ در سطح جهان برای تاکسی ها نیز همین می باشد.

سخن پایانی

ما در این مطلب به تعریف تاکسی، انواع آن و چرایی رنگ زرد تاکسی ها پرداختیم.  بهتر است بدانید کرایه تاکسی ها مختلف باهم فرق می کنند، زیرا نحوه محاسبه کرایه آن ها نیز، باهم فرق می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پیمایش به بالا